Skip to main content
Non categorizzato

Selezioni Ufficiali 2023

By 10/07/2023Agosto 9th, 2023No Comments

Main Competition
International Short Film

SCHEDE INFORMATIVE
11
Vuk Jevremovic
(Croatia, 2022, 5’28)
27
Flora Anna Buda
(France/Hungary, 2023, 10’38)
ANA MORPHOSE
Joao Rodrigues
(Portugal, 2023, 10′)
AND THE CRANES KEPT DANCING
Natasza Cetner (Poland, 2023, 8’41)
BEAUTIFUL FIGURES
Soetkin Verstegen
(Belgium / Switzerland, 2023, 4’)
BIRD
Carlos Montoya
(Argentina, 2023, 4’08)
BOX CUTTERS
Naomi Van Niekerk
(France, 2023, 8’24)
CUDDLE
Margot Reumont
(Belgium, 2022, 15’26)
DISSOLUTION
Sujin Kim
(USA, 2023, 3’26)
DRIJF
Levi Stoops
(Belgium, 2023, 14’59)
ECCE
Margherita Premuroso
(Italy, 2022, 7’15)
EEVA
Morten Tšinakov and Lucija Mrzljak
(Estonia/Croatia, 2022, 15’58)
ELECTRA
Daria Kashcheeva
(Czech Republic, France, Slovakia, 2023, 26’33)
FROM ONE PAINTING…TO ANOTHER
Georges Schwizgebel
(Switzerland /France, 2023, 3’10)
GREEN GRASS
Élise Augarten
(France, 2023, 12’20)
GREYLANDS
Charlotte Waltert, Alvaro Schoeck
(Switzerland, 2023, 11’36)

HARVEST
Ivan Arkhipov
(Russian Federation, 2023, 6’10)

IN QUANTO A NOI
Simone Massi
(Italy, 2022, 5′)
INTERSEXTION
Richard Roger Reeves
(Canada, 2022, 4′)

INTRODUCTION AUX ETUDES CINEMATOGRAPHQUES
Géza M. Tóth
(Hungary, 2023, 10’36)

LA PERRA
Carla Melo Gampert
(France/Colombia, 2023,14’05)

LOVE ME TRUE
Inés Sedan
(France, 2023, 7’40)
MARIE. EDUARDO. SOPHIE
Thomas Corriveau
(Canada, 2022, 3’15)
MISALIGNED
Marta Magnuska
(Poland, 2022, 7′)
MONK SEISHIN
Ryotaro Miyajima
(Japan, 2023, 2’53)
No. 28
Zahra Salarnia
(Iran, 2022, 3’55)
NUN OR NEVER
Heta Jäälinoja
(Finland, 2023, 10’52)
PALOMAR GOES TO THE CITY
Mario Kreill
(Italy, 2022, 5’30)
PIPAS
Lili Tóth
(Hungary, 2023, 8’58)
PRESSURE
Che Marcheti
(Brazil, 2023, 2’21)
REMEMBER HOW I USED TO RIDE A WHITE HORSE
Ivana Bosnjak Volda, Thomas Johnson Volda
(Croatia, 2022, 9’57)
SHADOW OF THE BUTTERFLIES
Sofia El Khyari
(France, 2022, 9′)
SUMMER ’96
Mathilde Bédouet
(France, 2023, 12’13)
SUNFLOWER
Natalia Chernysheva
(France, 2023, 4’20)
SWEET DREAMS
Maria Zilli, Sara Priorelli
(Italy, 2022, 5’52)
TAKING THE BUS TO MOUNT OLYMPUS
Melody Wayfare
(Honk Kong, 2023, 12’06)
TELSCHE
Sophie Colfer, Ala Nunu
(Poland, 2023, 8’34)
THE GREAT ARC
Camille Authouart
(France, 2023, 12′)
THE PURPLE SEASON
Clémence Bouchereau
(France, 2023, 9’44)
THE RECORD
Jonathan Laskar
(Switzerland, 2022, 8’38)
THE TIME KEEPING HOUSE
Joana Imaginário
(Portugal, 2023, 12′)
THINK SOMETHING NICE
Claudius Gentinetta
(Switzerland, 2022, 6′)
TRACE
Asparuh Petrov
(Bulgaria, 2022, 6’42)
WAY BETTER
Skirmanta Jakaité
(Lithuania, 2022, 13’34)

Graduation Short Film Competition

SCHEDE INFORMATIVE
A CLOSE SHAVE
Zuzanna Zofia Heller
(Poland, 2023, 1’17)
ARTIFACTS OF YOU, ARTIFACTS OF ME
Brecht De Cock
(Belgium, 2022, 9’)
CODE ROSE
Taye Cimon, Pierre Coez, Julie Grouz, Sandra Leydier, Manuarii Morel, Romain Seisson
(France, 2022, 5’8)
COMPOSITION OF EXISTING EXPERIENCES
Joanna Szlembarska
(Poland. 2023, 7’25)
DANZAMORFOSI
Irene Conti Mosca, Ilaria Perino, Anita Cisi, Isabella Pasqualetti
(Italy, 2023, 5’15)
DODO
Yi Luo
(Germany, 2023, 12’36)
END OF SUMMER
Tara Attarzadeh
(Iran, 2023, 3’13)
FIRES
Mohammad Babakoohi
(France, 2022, 4’10)
FURRIE
Lucie Grannec
(France, 2022, 8’36)
HOLES
Sofiya Kruglikova
(Slovenia, 2022, 6’35)
HUMAN RESOURCES
Trinidad Plass Caussade, Titouan Tillier, Isaac Wenzek
(France, 2022, 3’30)
IN-BETWEEN
Julia Benedyktowicz
(Poland, 2023, 5’58)
LA NOTTE
Martina Generali, Simone Pratola, Francesca Sofia Rosso
(Italy, 2023, 6’30)
MARTYR
Raoul Faure
(France, 2022, 7’57)
ON BICYCLE
Océane Lavergne, Benjamin Langagne, Lucas Durot, Pierre Cilluffo, Marine Beuvain, Kerrian Detay
(France, 2022, 8’18)
ORIGINS OF THE WORLD
Emma Zwickert
(France, 2022, 5’14)
POOR ANTONIO
Mariana Ferreira, Eudald Rojas
(Spain, 2022, 8’)
SEWING LOVE
Xu Yuan
(Japan, 2023, 8’33)
SOAKED IN
Shiyu Tang
(China, 2022, 4’45)
THE EASTERN RAIN
Milly Yencken
(Estonia, 2023, 9’07)
THE GLAZIER’S DAUTHER
Lucía López
(Argentina, 2022, 1’52)
THE SECRET SEDUCER
Valeria Biasin, Marco Checchin, Claudia Petrangeli
(Italy, 2023, 3’44)
UN SOGNO, IO RICORDO
Chiara Cecchetto
(Italy, 2022, 3’19)
UNE BELLE NUIT D’ETÈ
Sam Castelli, Aleksandar Savic, Yannis Brun, Barbara Derail, Arthur Dupuy, Enzo Leboucher
(Francia, 2023, 07’18)

Music Video Competition

SCHEDE INFORMATIVE

A LAND OF SORROW
Shi-Rou Huang
(Taiwan, 2022, 3’52)

AKA NEOMI feat. ALEKSANDRA ILIJEVSKJ – VESOLJE
Kaja Horvat
(Slovenia, 2023, 3’36)
CORES | BACARA’
Patrick Hanser
(Brazil, 2023, 3’42)
END OF THE NIGHT
Mawrgan Shaw
(Australia, 2023, 2’27)
PRETTY SAILOR – YEWO
Viktória Petra Tóth
(Hungary, 2023, 5’35)
THE POPES
Michela Menichelli, Diederik Pierani
(Italy, 2023, 6’)
THE TIME
Marie Opron
(France, 2023, 4’06)
TWIST INTO ANY SHAPE
Donato Sansone
(Italy, 2022, 3’21)
WATER LULLABY
Piotr Kaźmierczak
(Poland, 2022, 3’39)
WE ARE THE EARTH
Zoé Rose
(France, 2022, 5’)

Children’s Film Competition

SCHEDE INFORMATIVE
A TINY VOYAGE
Emily Worms
(France, 2022, 7’45)
ARGO E ODI
Luca Di Cecca
(Italy, 2023, 5’)
BARRA NOVA
Diego maia
(Brazil, 2022, 11’38)
BIRTH OF OASES
Marion Jamault
(France, 2022, 9’16)
CIRANDA FEITICEIRA
Lula Gonzaga, Tiago Delácio
(Brazil, 2023, 8’)
CORALLI
Valentina Bizzantino, Maria Matilde Fondi
(Italy, 2023, 9’06)
CORVINE
Sean McCarron
(Canada, 2022, 10’30)
EVERYWHERE
Step Cheung, Kai Chung Ng
(Hong Kong, 2022, 9’25)
FEELING THE FLOW
Cloe Coutel
(France, 2022, 6’50)
GO AWAY, ALFRED!
Célia Tisserant, Arnaud Demuynck
(France, 2023, 11’)
HARVEY
Janice Nadeau
(Canada, 2023, 9’)
KING SAUSAGE
Mascha Halberstad
(Netherlands, 2022, 21’11)
KIWI
Karin Likar
(Slovenia, 2022, 2’)
LIGHTS
Jitka Nemikinsová
(Czech Republic, 2023, 8’30)
LITTLE FAN
Sveta Yuferova, Shad Lee Bradbury
(Germany, 2023, 5’)
LIZZIE AND THE SEA
Mariacarla Norall
(Italy, 2023, 7’35)
LOVELY RITA
Elena Madrid
(Switzerland, 2022, 4’10)
LUCE AND THE ROCK
Britt Raes
(Belgium, 2022, 12’59)
MAREA
Giulia Martinelli
(Switzerland, 2022, 4’30)

MOON MOLE
Laura Gonçalves, Alexandra Ramires, Leonor Pacheco, Dimitri Mihajlovic
(Portugal, 2022, 2’30)

NANGULVI
Segundo Fuérez
(Ecuador, 2022, 5’21)
OULEOU?
Alice Juan
(France (France, 2022, 4’43)
PAPERCUT
Giorgos Konstantinou
(UK, 2022, 1’44)
PIG
Jorn Leeuwerink
(Netherlands, 2022, 8’17)
PONDWATER
Emma Scarth
(Canada, 2023, 2’39)
RAINBOY
Barbara Brunner
(Switzerland, 2023, 5’23)
SALEEG
Afnan Bawyan
(Saudi Arabia, 2022, 9’39)
SNIF & SNUF
Michael J Ruocco
(USA, 2023, 4’42)
STARFORGER
Maëlle Horellou, Clémentine Lejeune
(France, 2022, 4’51)
THE BIG TANTRUM
Celia Tisserant, Arnaud Demuynck
(France, 2022, 7’20
THE GOOSE
Jan Mika
(Czech Republic, 2022, 12’33)
THE MISSING COLOR
Arthur Felipe Fiel
(Brazil, 2023, 9’35)
THE PILLAR OF STRENGTH
Aie Ibrahim
(Malaysia, 2022, 7’31)
THE SONG OF FLYING LEAVES
Armine Anda
(Armenia, 2023, 12’37)
TIMES
David Andres Mesa
(Colombia, 2023, 8’)
TO BE SISTER
Anne-Sophie Gousset, Clément Céard
(France, 2022, 7’20)
WHERE RABBITS COME FROM
Colin Ludvic Racicot
(Canada, 2022, 15’)